ODMOR JE SASTAVNI DIO TRENAŽNOG PROCESA by ŽELJKA ŠABAN MILIČIĆ
- Marko Miličić
- May 20
- 2 min read

Serija članaka iz Swibir Mapei Magazina vol7/2024
Više pročitajte na linku:
Što je odmor?
Odmor je vrijeme kada se tijelo odmara i oporavlja od fizičke ili mentalne aktivnost.
Zašto je odmor važan?
Odmor je važna komponenta u trenažnom procesu zato jer njegovim zanemarivanjem dolazi do pada radne sposobnosti, ozljede i pretreniranosti, a sportaši imaju osjećaj da je sav uloženi trud i rad u sam trening bio uzaludan i da nisu napredovali nego čak i nazadovali. Osim što je odmor ključan za oporavak, prevenciju ozljeda, obnovu energije i poboljšanje performansi bitan je jer pruža tijelu i umu potrebnu pauzu od fizičke i mentalne aktivnosti te pomaže u održavanju ravnoteže i dugoročnog zdravlja.
Koje vrste odmora postoje?
Postoje različite vrste odmora: fizički odmor (npr. spavanje, opuštanje mišića), mentalni odmor (npr. meditacija, čitanje), socijalni odmor (npr. druženje s prijateljima), emocionalni odmor (npr. izražavanje osjećaja)
Što je pasivan, a što aktivan odmor?
Pasivan odmor je odmor koji uključuje aktivnosti poput spavanja, ležanja, opuštanja i potpune neaktivnosti. Pomaže u obnovi energije i regeneraciji mišića
Aktivan odmor je odmor koji uključuje lagane aktivnosti poput šetnje, istezanja, joge, aktivnosti u aerobnoj zoni čime tijelu pomažemo u održavanju cirkulacije, krvi, opuštanju mišića i poboljšanju fleksibilnosti. Koristan je kao oporavak između intenzivnih treninga.
Zašto odmor?
Odmor je važna komponenta u trenažnom procesu zato jer njegovim zanemarivanjem dolazi do pada radne sposobnosti, ozljede i pretreniranosti, a sportaši imaju osjećaj da je sav uloženi trud i rad u sam trening bio uzaludan i da nisu napredovali nego čak i nazadovali.
Kako planirati odmor?
Odmor se u periodizaciji treninga planira ovisno i kratkoročnim i dugoročnim ciljevima.
Kako ukomponirati odmor u pojedine faze periodizacije treninga?
Odmor u makrociklusu (period koji obuhvaća cijelu sezonu) obično traje 1 – 4 tjedana ovisno o programu treninga, ciljevima sportaša i potrebama oporavka tijela. Preporuča se kombinacija pasivnog i aktivnog odmora.
Odmor u mezociklusu (period koji obuhvaća nekoliko tjedana) obično traje od nekoliko dana do tjedan dana, ovisno i intenzitetu treninga i potrebama oporavka sportaša. Preporuča se kombinacija pasivnog i aktivnog odmora.
Odmor u mikrociklusu (period koji obuhvaća tjedni plan treninga) obično traje 1 dan, a po neki puta se i taj jedan dan pasivnog odmora zamjenjuje sa danom aktivnog odmora ovisno o potrebama oporavka sportaša.
Koji tipovi sportaša postoje kada govorimo o odmoru?
Kada govorimo o odmoru postoje 2 tipa sportaša:
1. Sportaši koji smatraju da će konzumirajući odmor izgubiti ''nešto'' od trenažnog procesa, imaju strah da će im pasti funkcionalne i motoričke sposobnosti
2. Sportaši koji smatraju da je odmor bitan ali ga konzumiraju u prevelikoj količini i onda zaista dolazi do pada funkcionalnih i motoričkih sposobnosti
Koliko je odmora potrebno?
Kako upravo ne bi došlo do pada funkcionalnih i motoričkih sposobnosti sportaša ili pretreniranosti potrebno je odmor prakticirati u određenoj količini. Količina i vrijeme trajanja odmora ovisi o intenzitetu i ekstenzitetu treninga, periodizaciji treninga, te individualnim potrebama sportaša.
Što se događa ako u trenažnom procesu ne planiramo odmor?
Ako odmor izbacimo iz trenažnog procesa tijelo može biti preopterećeno i izloženo većem riziku od ozljeda, umora ili gubitka motivacije. Odmor je važan za oporavak mišića, smanjenje stresa i održavanje dugoročne izdržljivosti i performansi kod sportaša.
Comments