NAJČEŠĆE OZLJEDE U TRIATLONU by KRISTIJAN VRDOLJAK
- Marko Miličić
- Jun 4
- 3 min read

Triatlon sa sportsko medicinske strane predstavlja idealan sport za izbjegavanje sportskih ozljeda. Ako izuzmemo traumu (pad s bicikla, uganuće gležnja,...) većina ostalih ozljeda u triatlonu otpada na sindrome prenaprezanja.
SINDROME PRENAPREZANJA je zapravo pogrešno nazivati ozljedama! Tu je riječ o oštećenjima tkiva prouzrokovanih nizom uzastopnih mikrotrauma. Kada se te mikrotraume događaju većom brzinom ili intenzitetom nego što se tkivo stigne regenerirati i adaptirati na novo opterećenje tada dolazi do razvoja sindroma prenaprezanja. U tu kategoriju tkiva spadaju prvenstveno tetive, kosti, mišići, hrskavica i sluzne vreće.
Ovo su najčešći sindromi prenaprezanja po sportovima:
Plivanje:
Plivačko rame (Sindrom sraza u ramenu ili Shoulder impingement syndrome):
○ UZROK: Ponavljajući pokretima iznad glave, što dovodi do iritacije i upale tetiva rotatorne manšete ili subakromijalne burze zbog toga što se iste strukture “uštipnu” (impingement) između kostiju nadlaktice i lopatice
○ Doprinosni faktori uključuju:
i. nepovoljan (kljunasti) oblik akromiona
ii. loša tehnika plivanja
1. palac prema unutra prilikom ulaska ruke u vodu
2. ulazak ruke u vodu preko središnje ravnine tijela (križanje ruku)
iii. slabost vanjskih stabilizatora ramena i lopatice
iv. nedovoljna pokretljivost ili snagu ramena.
Biciklizam:
Iako je ovaj sport odličan u usporedbi s trčanjem zato što nema doskoka na svakom koraku (reduciran pounding), bol se zna javiti i to najčešće u koljenu:
Patelofemoralni bolni sindrom:
○ UZROK: Najčešće nastaje zbog prekomjernog korištenja kvadricepsa prilikom vožnje. Uzrok tome može biti loša tehnike, bike fitting, ili jednostavno preveliki skok u intenzitetu/volumenu u kratkom vremenskom intervalu.
○ Specifična je pojava boli u jednom određenom kutu noge, najčešće projicirana “ispod patele)
Patelarni tendinitis (“jumpers knee”):
○ UZROK: slično kao i prethodno, samo ovdje nije riječ o oštećenju hrskavice već ligamenta (tj. tetive) kvadricepsa
○ Bol može biti lokalizirana iznad patele (tetiva kvadricepsa), ispod patele ili na hvatištu ligamenta za potkoljeničnu kost (ligament kvadricepsa)
Od ostalih ozljeda na biciklu…
○ Problemi se znaju javiti u donjem dijelu leđa, najčešće uzrokovani novom pozicijom te se mogu popraviti s dobrim bike fittingom ili jednostavno vremenom. Možda nisu leđa, ali zato je kuk - bol koja se javlja u prednjem dijelu prepone može biti uzrokovana kako lošim bike fittingom, tako i nepovoljnom anatomijom kostiju zgloba kuka. Također, znamo se susretati i s ozljedama koje će biti specifične za trkače u idućem dijelu.
Trčanje:
Ova disciplina je sigurno kraljica kada je riječ o proizvodnji sportskih ozljeda u triatlonu! Tu pobjedu duguje tome što na svakom doskoku tijelo mora podnijeti nekoliko puta veću težinu nego što je ona u mirovanju.
Plantarni fascitis (“petni trn” ili “bol prvih 5 koraka”):
○ UZROK: mikrotraume na plantarnu fasciju - ona je glavno vezivno tkivo koje drži uzdužni svod stopala (recimo da sprječava pad svoda stopala - odnosno spuštena stopala).
○ Predisponirajući faktori:
i. velik skok u volumenu/intenzitetu trčanja
ii. neodgovarajuća obuća
iii. slabosti intrinzičnih mišića stopala
Sindrom iliotibijalne vrpce (Iliotibial band syndrome, tzv. “trkačko koljeno”):
○ UZROK: Nastaje trenjem između IT vrpce i vanjskog dijela kosti natkoljenice u području koljena. Može biti riječ o upali kosti ispod IT vrpce ili upali same IT vrpce iznad kosti; te rjeđe na hvatištu za kost. Specifično je da se bol javlja u otprilike 30° fleksije potkoljenice (tada dolazi do preskakanja)
○ Predisponirajući faktori:
i. slabost glutealnih mišića
ii. “padnje kukova” prilikom trčanja (noga križa nogu/ bedra se sudaraju)
iii. izražena vanjska rotacija stopala prilikom trčanja
iv. varus oblik nogu, tzv. “okserice”
Tendinitis ahilove tetive:
○ UZROK: Mikrotraume na ahilovu tetivu.
○ Predisponirajući faktori:
i. Uvođenje pliometrijskih vježbi
ii. Karbonska podloga u tenisicama
iii. Pretijesne sprinterice
Problemi uzrokovani kombinacijom disciplina:
Stres frakture:
○ Česte u kostima koje nose težinu, poput potkoljenice ili malih kostiju stopala, zbog kumulativnog utjecaja trčanja i nedovoljnog oporavka. Pogotovo čest u ženskih sportaša koje imaju Female athlete triad - menstrualna disfunkcija, deficit u prehrani i osteoporoza.
Sindrom pretreniranosti:
○ Sustavni problem uzrokovan nedovoljnim oporavkom, što dovodi do umora, smanjene performanse i povećane osjetljivosti na ozljede - najčešće prethodi bolesti, sindromu prenaprezanja ili akutnoj ozljedi.
Strategije prevencije:
● Dobar trener: najvažnija strategija prevencije
● Ispravna tehnika: Redoviti feedback od trenera kako bi se optimizirala forma u sve tri discipline.
● Trening snage: Ciljano jačanje mišićne neravnoteže (posebno ramena, kukova i core-a) i izlaganje vezivnih tkiva opterećenju kako bi postala otpornija.
● Oporavak: Dovoljan odmor, kvalitetan san i prehrana.
● Prilagodba opreme: Osiguravanje pravilnog podešavanja bicikla, obuće i plivačke opreme.
Kombiniranje više različitih aktivnosti smanjuje šansu od razvijanja sindroma prenaprezanja s obzirom da se tkivo opterećuje na različit način u svakoj aktivnosti. Tako će recimo trkač koji samo trči provesti 6 od ukupnih 6 sati treninga tjedno opterećujući svoja tkiva na identičan način, dok će triatlonac trenirati 15 sati tjedno, od čega će 3,5h biti trčanje, 7,5h bicikl i 4h plivanje i imati će otprilike jednaku šansu za razvoj sindroma prenaprezanja.

Comments